Işıklık sistemi kesinlikle alanın ışıklandırmasını en verimli bir şekilde yapabilmelidir. Tabii bunu başarabilmesinin yanısıra yine söz konusu alanın kullanım amacı ve estetik dokusu dikkate alınmalıdır.

Çatı ışıklığı projesinde dikkate alınması gereken pek çok detay çoğu zaman tasarım ile ilgili olsa da, malzeme kalitesi da önem arz etmektedir. Öte yandan sistemin doğru bir şekilde planlanması da gerekir.

Alüminyum profillerin üzerine, projede istenen ısı yalıtım değeri, renk ve kalınlığa göre seçilen ısıcamın takozlama şartlarına uygun olarak yerleştirilmesini takiben düşey elemanların fitil ve kapak montajı yapılıyor, yatay cam derzlerinin silikon yapıştırma ve izole etme işleminin yapılması ile montaj tamamlanıyor.

Genellikle alışveriş merkezi, iş merkezi, hastane, sergi sarayı, otel, kapalı havuz, spor salonları gibi geniş alana sahip yapılarda uygulanır. Çelik konstrüksiyon üzerine alüminyum karkasın yapılması ve içerisine buna uygun cam veya opak malzemenin yerleştirilmesiyle oluşturulur. Genellikle eğimli ışıklıklarda, düşeyde alüminyum kapak kullanılırken, yatayda cam derzleri arasına EPDM fitil ve silikon vasıtasıyla izolasyon sağlanmaktadır. Böylece çatıya düşen yağmur suyu kolay tahliye edilebilmektedir.

Peki doğru bir planlama derken ne demek istiyoruz?

Aslında açık ve net; çatı ışıklığı projesinin uygulanacak alanın ölçüleri, kullanım amacı gibi kriterler dikkate alınarak, günışığından en iyi verimlilik elde edilebilmesi sağlanmalıdır ki bu da doğru ve uzman bir bakış açısı ile start verilecek bir proje ile mümkündür.

Işıklık Özellikleri Nelerdir?

Işıklık sisteminin en önemli özelliği “özelleştirilebilir” olmasıdır. Öyle ki; çatı penceresi, manzara, dekoratif aydınlatma, havalandırmalı tavan, acil durum çıkışları gibi pek çok özel uygulamanın yapılması mümkündür.

Işıklık güçlü bir sistemdir. Bu sistemin temeli ise alüminyum profillere dayanmaktadır. Fakat açıklıklara göre hafif çelik konstrüksiyon sistemlerin üzerine de uygulanabilir. Doğru ve ideal ölçülerde kesim işlemi gerçekleştirilen profiller; proje kapsamında düşey ve yatay derecelerde kullanımı planlanarak, belirlenir. Elde edilen sistem sadece alanın verimli bir şekilde ışıklandırılmasını sağlamakla kalmaz aynı zamanda güçlü ve dekoratif olması ile de pek çok açıdan beklentileri karşılar.

Bir diğer yandan özelleştirme konusunda pek çok ayrıntının sunulabilir olduğuna da dikkat çekmek isteriz. Nitekim alüminyum profiller arasında oluşturulan karkaslar ve bu karkasların ölçüsü dikkate alınarak oluşturulan cam veya opak malzemelerin kullanımı, son derece popüler bir işlem olarak örneklendirilebilir.

Ancak uzman ekibimizin; standart çözümlere bağlı kalmadan, beklentilere odaklanarak yeni ve eşsiz proje çözümlerini sunuyor olduğuna dikkat çekmek isteriz.

Estetik ve Modern bir Aydınlatma Sistemi

Günışından en iyi verimliliğin elde edilebilmesinin yanı sıra günışı yokken en verimli elektrikli aydınlatma elde etmek mümkündür.

Proje geliştirme sürecinde söz konusu binanın bulunduğu bölgedeki iklim özellikleri de dahil olmak üzere her bir ayrıntı uzmanlar tarafından dikkate alınır ve hesaba katılır. Proje geliştirme sürecinin tamamlanması ile birlikte artık güçlü ve estetik yapısı ile ışıklandırma sistemi elde edilmiş olur.

Bu aydınlatma sistemi başarılı bir yalıtım özelliğine sahip olacağı gibi aynı zamanda yağmur sularının tahliyesinin kolayca yapılabilmesini sağlayacak ekstra özelleştirme ve özelliklere de sahiptir.